Чому
Інфо
Чому не можна пити морську воду?

Чому не можна пити морську воду?

Земна поверхня на 80% покрита морями та океанами, а також річками та озерами. Але, за оцінками експертів, тільки 3% може використовуватися для пиття і приготування їжі. Морська або океанічна вода містить багато солі, через що вона не втамовує спрагу, коли хочеться пити. Крім цього вона може стати причиною важких наслідків для організму.

Коротка відповідь на часте питання

Багато людей не розуміють, чому океанічна або морська вода непридатна до вживання. Розібратися в цьому допомагають знання фізіології людського організму.

Будь-яка рідина, яка потрапляє в людське тіло, проходить обробку в нирках. Шкідливі її компоненти виводяться разом із сечею. Морська вода в обсязі 1 літра містить приблизно 34 грами солі.
Щоб вивести цю кількість, потрібно півтора літра прісної води. Тому солона вода не тільки не вгамує спрагу, але і стане причиною розвитку зневоднення.

У чому шкода солоної води

Щоб пояснити шкоду морської або океанічної води, необхідно знати її хімічний склад і особливості організму людини. Людина здатна переробляти не більше 20 грамів солі протягом доби. Тому сольові розчини підвищеної концентрації завдають відчутної шкоди організму.

У чому шкода солоної води

Концентрація солі

Підвищена концентрація сольового складу морської води (до 40 грамів в 1 літрі) викликає посилену роботу нирок і потових залоз. У разі її вживання, вихід солі з організму забезпечує тільки прісна вода. Якщо немає такої можливості, то організм перебудовується і починає брати рідину з тканин. Така ситуація стає причиною зневоднення, в результаті чого відбувається збій в роботі всіх органів і систем в організмі. Це перша і головна причина, чому не можна пити рідину з підвищеним сольовим складом.

Хлориди та сульфати

Морська вода містить у собі біогенні речовини (метали, сульфати та хлориди). У мінімальному дозуванні вони приносять користь, але у великій кількості вони стають отрутою для клітин і тканин організму. Інтоксикація — це друга причина, чому не можна пити рідину з підвищеною концентрацією мікро і макроелементів.

Сульфат натрію

Даний компонент в медичній практиці застосовується як проносний засіб. У цьому випадку він підсилює зневоднення, а у внутрішніх органах будуть відбуватися незворотні процеси, які порушують їх функціональність.

Небезпека можливих наслідків

Наслідки після вживання морської води представляють реальну загрозу для життя людини, що може стати причиною летального результату.

Небезпечні наслідки вживання води з підвищеним сольовим складом.

Що може статися Короткий опис
Зневоднення Щодня вживаючи до 2 літрів рідини, водно-сольовий баланс підтримується на одному рівні. Надходить в організмі сіль виводиться за допомогою роботи нирок, при цьому вона розбавляється прісною водою. Сіль відкладається в організмі, через що страждають суглоби, кістки і нирки. В цьому випадку організм запускає захисну реакцію, заповнюючи обсяг рідини. Він витягує її з органів і тканин, що викликає розлад в роботі всіх життєво важливих систем.
Порушення функціональності в роботі нирок, шлунка і кишечника Концентровані сольові розчини змушують працювати нирки в посиленому режимі. Це призводить до їх дисфункції аж до повної відмови. Але першим на себе приймає удар травний тракт. Осівши на ньому солі руйнують його стінки і утворюють виразки. У кишечнику відбувається посилений ріст патогенної мікрофлори (дисбактеріоз), людина починає відчувати часті позиви на низ (розлад шлунку).
Розлад психіки Ознаки даного стану розвиваються поступово. Вони виникають на тлі сольового отруєння. У важких випадках у людини з’являються галюцинації, і він втрачає розум.
Діарея Розлад шлунку викликає зниження маси тіла, так як з організму прискорюється вивід рідини. Це призводить до дисбактеріозу та сильного зневоднення. Даний наслідок в тандемі з зневодненням стає причиною швидкого настання летального результату.

Долікарська допомога

Після тривалого вживання концентрованих сольових розчинів людині необхідно надати медичну допомогу. При цьому починати треба до приїзду спеціалізованої бригади медиків.

У цьому випадку передбачається вчинення наступного алгоритму дій:

 • потерпілого укладають на горизонтальну поверхню;
 • необхідно розстебнути тісний одяг (комір сорочки), і послабити ремінь;
 • створити доступ свіжого повітря, а до поверхні шиї та обличчя прикласти вологі серветки;
 • пиття має проводитися маленькими ковтками з додаванням глюкози або цукру.

Після надходження в стаціонар потерпілому призначають парентеральне харчування з допомогою постановки крапельниці, і проводиться симптоматична терапія.

Пити морську воду чи ні?

Крім того, що вода, взята з моря, має неприємний смак, вона завдає відчутної шкоди організму. Але в деяких випадках вона здатна врятувати життя людини.

Необхідність в екстрених ситуаціях

В екстремальних ситуаціях, коли відсутні прісні джерела або при корабельній аварії допускається вживання морської води. Але при цьому її попередньо необхідно зробити прісною. Для цього її наливають у глибоку місткість, і поміщають в поліетиленовий пакет. Сонячні промені нагрівають рідину, через що вона починає випаровуватися, і осідати у вигляді крапель на внутрішній поверхні пакета.

Чи можна втамувати спрагу морською водою?

Неодноразові дослідження про дію сольових розчинів на людський організм дають чітку відповідь, що втамувати спрагу за допомогою них неможливо.

Це пояснюється наступними причинами:

 1. На кожні 100 грами морської води потрібно вживати 160 грамів прісної. Тільки в цьому випадку організм збереже свою функціональність.
 2. Випита морська рідина, поступово накопичується, викликаючи симптоматику інтоксикацію. У важких випадках з’являються судоми, набряк мозку та легень, і при відсутності адекватної терапії настає смерть.

Методи опріснення води з моря, або океану

Існує кілька методів отримання прісної рідини з моря або океану. Ці навички можуть стати в пригоді в екстремальних умовах (при корабельній аварії).

В цьому випадку використовуються наступні методи:

 1. Будь-яка морська живність — це джерело прісної рідини. Для цього в їжу її необхідно вживати в сирому вигляді, чого не слід робити в повсякденному житті (через можливе утримання в ній паразитів). Крім цього зі спійманої риби можна приготувати фарш, після віджимання, якого виходить сік. На ньому можна протриматися до прибуття рятувальної бригади.
 2. Джерелом питної води на відкритому океанському просторі може бути дощ. Його можна зібрати в будь-які місткості або пакети з поліетилену.
 3. Хорошим джерелом вологи є водорості. Вони виростають на морському дні. Вживаючи їх в їжу, організм отримає необхідні мінерали та корисні вітаміни, До того ж в них практично відсутній сольовий склад.
 4. Збір конденсату з дна човна або плоту запобігає зневодненню, хоча чистота рідини залишає бажати кращого. Зібрана рідина, таким чином, може спровокувати харчове отруєння. Для збору конденсату найкраще підходить губка або м’яка тканина.
 5. Метод дистиляції дозволяє збирати конденсат з поліетиленового пакета, яким накривають місткість, заповнену океанічною водою.

Дослідження й експеримент Алена Бомбара

Французький вчений Ален Бомбар, зробив відважний експеримент. Він провів одиночне плавання протягом 65 днів. В ході цього випробування він довів що людей після аварії корабля вбиває не голод, а спрага.

Дослідження і експеримент Алена Бомбара

Фотографія: Алена Бомбара

Результатом його експерименту стали наступні висновки:

 • людина збереже своє життя якщо на борту корабля розмістити спеціальні надувні плоти;
 • планктон і сира риба — це джерело поживних речовин, вживання яких запобігає смерть від голоду;
 • не вмерти від спраги допоможе вичавлений з риби сік і морська вода, яку можна пити протягом 6 діб після аварії корабля.

Жертви легендарних корабельних аварій, загиблі передчасно, я знаю: вас вбило не море, вас убив НЕ голод, вас убила не жадоба! Розгойдуючись на хвилях під жалібні крики чайок, ви померли від страху.

Джерело: Ален Бомбара

До свого експерименту Ален Бомбар, ретельно готувався. Крім того, що він аналізував хімічний склад океанічної води, він досліджував її кількість у мешканців моря. При цьому він встановив:

 • риба у своєму складі на 50% складається з води;
 • одержувана рідина з рибного фаршу містить менше солей, ніж м’ясо сухопутних тварин;
 • вода, взята з моря, може перешкоджати зневодненню протягом перших 6 днів після катастрофи.

Корисні властивості води з моря

Водні процедури із застосуванням морської води дають можливість позбутися від хронічних захворювань різних органів і систем.

Вона надає лікувальну дію в наступних випадках:

 1. Гайморит і різні форми хронічного нежитю. Для зняття набряку слизової оболонки носа виконуються процедури промивання. Також вони допомагають при кашлі.
  Захворювання бронхів. Великий вміст мінеральних солей має протимікробну дію, внаслідок чого знімається симптоматика запального процесу. Крім цього на бронхи сприятливо діє морське повітря.
 2. Профілактика стресових ситуацій. Вміст йоду, брому і магнію забезпечує стабільну роботу нервової системи. Тому лікарі рекомендують приймати сонячні ванни та купатися в морі.
 3. Шкірні патології. Багатий сольовий склад дозволяє позбутися від шкірних висипань в результаті псоріазу або екземи. Вода підсушує шкіру і прискорює регенеративні процеси. Внаслідок цього шкірний покрив набуває природний оксамитовий відтінок.
 4. Зайві кілограми. Позбутися від надлишкової маси тіла допоможуть водні процедури, тому, що вони здатні збільшувати метаболізм, і прискорюють виведення рідини з організму.
 5. Хвороби серця і судин. Купання саме по собі тренує серцевий м’яз, а наявність такого елементу як калій покращує скоротливу здатність міокарда.
 6. Зуби. Наявність кальцію зміцнює кісткову тканину зубів і запобігає запальним процесам ясен (гінгівіт, стоматит).

Щоб відпочинок на морі здобув позитивну дію, і не викликав побічних реакцій потрібно дотримуватися наступних правил:

 • якщо вода в морі не дуже тепла, приймати водні процедури рекомендується по 15 хвилин;
 • після купання не слід відразу приймати ванну або душ (лікувальна сіль повинна поникнути в шкірні пори);
 • необхідно пам’ятати, що чиста вода знаходиться не біля берега;
 • щоб уникнути проблеми з травленням перед купанням слід утриматися від приймання їжі.

Морська вода не здатна втамувати спрагу, і як показує практика, вона завдає шкоди всьому організму. Але при цьому вона має і цілющі властивості, які дозволяють позбутися від безлічі патологій.